Jak dobierać kolory we wnętrzach?

Otoczenie, w jakim przebywamy, wywiera na nas bardzo duży wpływ, szczególnie, jeżeli okres pobytu jest długi i regularny. Miejsce pracy, salon, gdzie wykonujemy wiele domowych czynności czy też kuchnia, w której przygotowujemy posiłki. Także sypialnia – przestrzeń, która jednoznacznie kojarzy nam się z relaksem i wypoczynkiem. Z tego też powodu już na etapie planowania remontu powinniśmy się odpowiednio przygotować do zaprojektowania wnętrza.

Barwa barwie nierówna

Choć czujemy, że nie wszystkie kolory działają na nas w ten sam sposób, raczej rzadko zdajemy sobie sprawę z faktu, jakim jest oddziaływanie barw na nasze życie i nastrój. W zależności od tego, które odcienie i tonacje kolorów ze sobą połączymy, otrzymamy spójną kompozycję lub chaotyczny projekt powodujący u nas burzliwy nastrój. Właśnie na tym polega projektowanie wnętrz.

Właśnie z tego względu istotne jest zapoznanie się z podstawowym znaczeniem i charakterystyką barw lub zlecenie tego zadania profesjonalnemu projektantowi, który wie, jak mieszać ze sobą poszczególne odcienie, aby otrzymać odpowiedni efekt.

Popularne i mniej popularne połączenia

Najlepiej sprawdzają się trzy odcienie jednego koloru, które zawsze dobrze ze sobą współgrają. Często też wybiera się biel, czerń, bądź kolor szary, będące doskonałym dopełnieniem pozostałych barw. Można też postawić na kontrastującą mieszankę, kompozycję, która będzie się składała z konkretnych kolorów: czerni i żółtego, białego i czarnego. Projektowanie wnętrz to nie tylko gospodarowanie przestrzeni, zapełnianie jej nowoczesnymi meblami, to również próba wyrazu tego, kto w nim mieszka oraz stworzenia konkretnej atmosfery.

Jeżeli zaś zależy nam na harmonii i relaksie, polecane są mieszanki barw ziemi: piaskowego, kremowego, beżu i brązu, w dowolnej proporcji. Wszystkie one doskonale się dopełniają i sprzyjają wytwarzaniu ciepłej, przytulnej atmosfery w naszym mieszkaniu czy pojedynczym pokoju.

Gdy jednak zależy nam na tym, abyśmy otrzymali potężny zastrzyk energii wcale nie spowodowany litrem skonsumowanej wcześniej kawy, możemy zdecydować się na bardziej ciepłe, intensywne kolory, jak żółty, pomarańczowy czy też czerwony. Każdy z nich pobudza i dodaje energii, dlatego też zalecany jest do wykorzystywania w kuchni, łazience czy pokoju dziennym, gdzie przebywamy przyjmujemy gości i wykonujemy codzienne czynności.

Nie musimy jednak poznawać całej tej teorii – gdy pozwala nam na to budżet, znaczniej lepszym pomysłem jest zatrudnienie profesjonalnego projektanta wnętrz, który nada naszym czterem kątom lepszego wyrazu.

Tagi:

One thought on “Jak dobierać kolory we wnętrzach?

  1. Kamil pisze:

    Warto poprosić o pomoc specjalistę mają naprawdę super pomysły.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2019 CzasNaSzpilki
Projekt i wykonanie: WHITEGHOST