Paracetamol – Ile mogę zjeść leku?

W wielu punkach w naszym kraju, ale nie tylko, dostępne są leki zawierające paracetamol i ibuprofen. Mają one rożne nazwy, jednak zawierają głównie te dwa środki czynne. Ponieważ są łatwe do kupienia, a ulotki, jakie zawierają nikomu nie chce się zazwyczaj czytać, dlatego też warto wiedzieć jak takie medykamenty stosować.

Wyliczamy dawkę

Otóż jest jednak podstawowa metoda. Wylicza się wagę człowieka i proporcjonalnie do niej podaje się dawkę leku. Należy podzielić naszą wagę przez tysiąc i wyjdzie potrzebna dawka leku przeciwbólowego. Jeżeli ktoś waży sto kilogramów, wówczas idealną dla niego dawką będzie jeden gram.

Zaokrąglamy

Oczywiście w warunkach domowych nie jesteśmy w stanie rozdzielić tabletki z paracetamolem lub ibuprofenem na drobniejsze części, dlatego też stosuje się powyżej wymieniony przelicznik w zaokrągleniu do pół grama. Czyli osoba w wadze od pięćdziesięciu do stu kilogramów zje jeden gram leku, a osoba poniżej pięćdziesięciu kilogramów zje pół grama. Czyli zazwyczaj jedną tabletkę. Warto znać tę prostą metodę, gdyż jest ona łatwa do zapamiętania.

Paracetamol plus dodatki

Paracetamol oraz inne tabletki przeciwbólowe mogą także zawierać i inne substancje. Zazwyczaj wówczas dana marka ma przedrostek noc lub max. Wśród tych dodatków często jest kofeina. Ma ona działanie wspomagające przedostanie się substancji czynnej, czyli wspomnianego powyżej paracetamolu lub ibuprofenu do krwi. Jednakże kofeina działa pobudzająco, co jest przecież dość wiadomo, Dlatego decymując się zjeść taki lek nie powinno się wcześniej czy później pić kawy, a tym bardziej mocnej.

Tagi: ,

One thought on “Paracetamol – Ile mogę zjeść leku?

  1. Maja pisze:

    I pamiętać żeby nie jeść na pusty żołądek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2019 CzasNaSzpilki
Projekt i wykonanie: WHITEGHOST