upcykling

Upcykling i architektura wnętrz

Upcykling ostatnimi czasy jest niezwykle na topie, jednak jego rozumienie bywa bardzo różne. W ujęciu w jakim występuje w architekturze wnętrz jest to technika wykorzystywania elementów aranżacyjnych ponownie po przeróbkach w niecodziennym stylu. Nie jest to bynajmniej odnawianie w czystej postaci, jak niektórzy rozumieją nadawanie przedmiotom drugiego życia. To coś więcej, często połączone z wykorzystaniem w innej roli, nadaniem przedmiotom nowej funkcji. To niezwykle kreatywna architektura wnętrz o dynamicznym rozwoju.

Starocie w nowym wydaniu

Starocie zwykle kojarzą się nam z antykami, tymczasem w technice upcyklingu nie chodzi o antyki ale przedmioty, które z różnych przyczyn wychodzą, wyszły z użytku, a dzięki pomysłowości projektanta wnętrz mogą zmienić swe oblicze, stać się oryginalnym elementem wnętrz bez inwestycji. Innymi słowy bardziej liczy się pomysł, kreatywność wykorzystania, wkomponowania elementu niżeli jego odnowienie, przemalowanie, dekoracja i modyfikacja. W praktyce nie trzeba nawet skupować używanych elementów, wystarczy przejść się po własnym domu, bądź zwiedzić okoliczne miejsca składowania odpadów, a znajdziemy mnóstwo przedmiotów jakie możemy wykorzystać w niebanalny, inny i niecodzienny sposób z korzyścią dla całego wnętrza.

Zdolności manualne

Pomysły na upcyking są kluczowe, jednak jeszcze ważniejsza jest realizacja. Zwykle opiera się na własnoręcznej pracy, wykorzystaniu rozmaitych technik artystycznej dekoracji, tapicerstwa, malarstwa, renowacji. To praca dla odważnych i uzdolnionych manualnie. Decoupage, malowanie mebli i ich postarzanie, czy też zmiana obicia, tapicerki to nie lada wyzwanie. Projektant musi być nieco majsterkowiczem. To także praca fizyczna. Oczywiście nie zawsze musi być fizycznym dekoratorem, można przecież skorzystać z pomocy fachowców i zlecić poszczególne prace na przykład krawieckie, jednak rodzi to ryzyko pozbawienia niepowtarzalnego charakteru wnętrza.

Upcykling nie tylko dla profesjonalistów

Z metody upcyklingu korzystają przede wszystkim amatorzy. To właśnie od takich realizacji zaczyna się często ich przygoda z projektowaniem, a architektura wnętrz staje się pasją na resztę życia. Eksperymentowanie z przedmiotami to świetna praktyka doskonaląca warsztat dekoratora wnętrz. Poprzez fizyczne prace mogą się rozwinąć na tyle, by teoria stała się zaledwie uzupełnieniem wiedzy o aranżacji wnętrz.

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2024 CzasNaSzpilki
Projekt i wykonanie: WHITEGHOST