Własny domek letniskowy

Każdy z nas chciałby mieć swój własny domek letniskowy, z dala od zgiełku wielkiego miasta, w zacisznej okolicy. Pod lasem, nieopodal jeziora. Takie przytulne miejsce, w którym można będzie spędzać wolne chwile z rodziną czy też przyjaciółmi. Jest to oczywiście bardzo dobre rozwiązanie dla każdego z nas, aczkolwiek dość kosztowne, szczególnie pod kątem samej budowy domku czy też wcześniejszego zakupu odpowiedniej działki. Oczywiście jeśli zależy nam na komfortowych warunkach, bowiem byle budkę to można postawić tanio i byle gdzie. Skoro jednak chcemy faktycznie oazy spokoju w komfortowych warunkach, to z kosztami trzeba będzie się liczyć, jak również z koniecznością zakupu odpowiedniego projektu domku letniskowego.

Koszty zakupu działki rekreacyjnej oraz budowy domu.

Jeśli chodzi o koszty zakupu działki, to te będą bardzo zróżnicowane. Uzależnione będą przede wszystkim od lokalizacji i ewentualnych, planowanych w przyszłości w najbliższej okolicy działek. Niemniej jednak całkiem przyzwoitą działkę w górach, można zakupić już za 15-20 tysięcy. Oczywiście jeśli zbliżymy się bardziej miejscowości takich jak Szczyrk, czy też Zakopane, to działki będą drastycznie rosły w cenie. Tutaj można znaleźć działki rekreacyjne nawet o wartości powyżej 100 tysięcy PLN, czyli w równowartości działek budowlanych w innych częściach kraju.

Mam już działkę. Co dalej?

Skoro udało się wybrać odpowiednią działkę i w dodatku zapłacić za nią przyzwoitą cenę – czyli nie 100 tys. PLN, a raczej w granicach 30-50 tys. PLN, można będzie przystępować do kolejnych działań, mających na celu postawienie swojej ostoi spokoju. Pierwszym krokiem będą niezbędne przyłącza. W końcu chcemy zapewnić sobie komfortowe warunki. Trzeba będzie więc zadbać o prąd elektryczny, wodę, kanalizację, czy też nawet gaz. Alternatywnie, w przypadku kiedy będziemy na działce bywać rzadziej niż raz w miesiącu, można pokusić się o instalację fotowoltaiczną do generowania prądu, studnię z pompą oraz własną, niedużą oczyszczalnię ścieków. Pozostanie jedynie zadbać o regularny odbiór nieczystości stałych, co zresztą można będzie realizować we własnym.

Projekt domku letniskowego.

Oczywiście przed rozpoczęciem prac trzeba będzie znaleźć jeszcze odpowiedni projekt domku letniskowego. Najlepszym rozwiązaniem są domki małe, które w myśl prawa budowlanego nie podlegają wymogowi uzyskania pozwolenia na budowę. Skróci to znacznie czas realizacji, a w zasadzie pozwoli i tak osiągnąć odpowiednio duża przestrzeń rekreacyjną czy też sypialną w domku.

Przeglądając projekty domków letniskowych warto zwrócić przede wszystkim uwagę na kwestie tego, czy dany projekt będzie spełniać nasze wymagania względem komfortu pobytu. Tak więc najważniejsze kwestie, na jakie musimy zwrócić uwagę to po kolei:

  • Czy w domku wyśpi się wystarczająca ilość osób – oczywiście to jest zależne od tego, jak liczna jest nasza rodzina oraz tego, czy zamierzamy zapraszać gości
  • Czy projekt domku letniskowego przewiduje możliwość ocieplenia – przydatne jeśli chcielibyśmy spędzać w nim czas w ziemie
  • Czy projekt przewiduje instalację systemu ogrzewania – j.w.
  • Czy projekt spełnia wymogi w zakresie prawa budowlanego dotyczącego domków które można budować bez pozwolenia a jedynie na podstawie zgłoszenia budowy.

Są to dość istotne kwestie wpływające na nasze poczucie komfortu podczas spędzania wolnego czasu. Dlatego też, warto poświęcić im kilka chwil, a nawet dopisać jeszcze kilka punktów, które według nas samych będą bardzo istotne dla nas i naszego poczucia komfortu.

Budowa domku letniskowego.

Sama budowa domku, najlepiej jeśli będzie realizowana przez doświadczoną firmę budowlaną, bowiem nie każdy z nas będzie posiadać odpowiednie, budowlane umiejętności. Dzięki takiemu podejściu, może i koszt budowy będzie nieco wyższy, niemniej jednak zagwarantujemy sobie większy poziom bezpieczeństwa. Oczywiście powinniśmy regularnie sprawdzać czy prace prowadzone są zgodnie z kupionym przez nas projektem domku. Nie warto tutaj także oszczędzać na materiałach, bowiem odbije się to dość szybko w negatywny sposób na naszym poczuciu komfortu. Domek w takim przypadku może zacząć szybciej ulegać uszkodzeniom, będzie bardziej podatny na działanie warunków atmosferycznych. Powiedzmy sobie jasno. Budując domek letniskowy, nie powinno być większej różnicy między kosztem 50 a 60 tys. PLN, jeśli ta druga, wyższa kwota zagwarantuje nam większy poziom bezpieczeństwa i spokój przez wiele najbliższych lat.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2024 CzasNaSzpilki
Projekt i wykonanie: WHITEGHOST