Urządzamy pokój dziecinny

Urządzamy pokój dziecinny ale nie dziecięcy

Pokój dziecinny to wyzwanie dla projektanta. Nie tylko salony i sypialnie wymagają zadbania o ich design. Przestrzenie dla dzieci są o tyle trudne do zaaranżowania iż są to pokoje wielofunkcyjne, zarówno do zabawy, nauki jak i odpoczynku, spania. Architektura wnętrz poświęca zagadnieniu pokoi dla dzieci sporo uwagi. To przestrzeń w której można się wykazać kreatywnością i przy okazji pobawić. Wnętrza muszą być rolkowe, zabawne, przytulne ale także bezpieczne.

Bez przesady

Pokój dziecięcy musi być zrównoważony i dostosowany do wieku dziecka lub dzieci. W przypadku jednego pokoju dla kilkorga dzieci poprzeczka dla projektanta jest bardzo wysoka, zwłaszcza gdy dzieci są w bardzo różnym wieku i innej płci. Wszystko jednak da się pogodzić, gdy ma się odpowiedni pomysł na aranżacje wnętrza. Dzieci lubią drobiazgi, jednak nie mogą one przytłaczać wnętrza, podobnie jak ilość stymulatorów, które rozpraszają i rozdrażniają.

Pokój malucha

Pokój maluszka musi być stonowany a jednocześnie stymulujący, optymistyczny i sprzyjający odkrywaniu świata przez rosnące dziecko. Priorytetem jest myślenie przyszłościowe jak łóżko rosnące z dzieckiem lub wielofunkcyjny stolik, przestrzeń do zabawy. Istotna jest kwestia bezpieczeństwa, dlatego też rogi i kanty winny być zaokrąglone, należy unikać ostrych krawędzi, luster, szkła jak też niezabezpieczonych instalacji elektrycznych. Nie każdy potrafi zaprojektować taki właśnie pokój i to ze smakiem.

Pokój ucznia

Wyjątkowo trudnym zadaniem jest projekt pokoju dziecka ucznia. Gdy nie jest to jeszcze pokój nastolatka wnętrze musi być zarówno dziecinne jak i funkcjonalne pod kątem nauki. Biurko to nie jedyny akcent wyróżniający pokój dziecka starszego. Pojawić się w takim wnętrzu powinien także regał na książki, miejsce na tornister szkolny, kącik na hobby i pasje.

Pokój dziecinny – wnętrza tematyczne

Im dzieci są starsze tym ich oczekiwania i preferencje bardziej sprecyzowane. Na pewnym etapie rozwoju dziecko samo wybiera jaki motyw mu się podoba. Dobrze jest wykorzystać właśnie ten motyw jako główny na przykład kosmos, piłka nożna, czy rośliny, bądź księżniczki, misie itp. Motyw ten mogą podkreślać dodatki, kolory czy też dekoracje na meblach, dywanie, drzwiach czy oknie pokoju.

Więcej porad znajdziesz tutaj: Visoo Design – Architektura i projektowanie wnętrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2024 CzasNaSzpilki
Projekt i wykonanie: WHITEGHOST